
Здавалося б, що нового можна дізнатися про свободу в Україні, теми начебто заїждженої протягом незалежності у різноманітних гострих ток-шоу, на барикадах, у жартах? І що можуть знати про неї молоді люди, ті, які вже не діти, але ще й не дорослі? Можна поставити запитання ще інакше – чи роздуми і розмови про свободу є властивими у підлітковому віці та на чому вони полягають? Як на мене, основному вмінню, якого нас навчають у школах та вузах – це пошук та впорядковування інформації. Форма опрацювання інформації є також не менш важлива. Це можна помітити у світі реклами: виграють ті, які вміють показати свій продукт свіжим, яскравим, цікавим, практичним та надійним. Навколо нас кружляють бренди. Переконавшись раз у якості певної речі, ми не лише купимо її наступного разу, але й порекомендуємо її своїм друзям, чи не так? Щось подібне панує у медіа-просторі. Успішними стають ті, хто вміє організувати інформацію, хто може запевнити нас у її правдивості і користі для нас. Успіх належить тим, хто вміє зацікавити інших у своїй оригінальності, вміє зрозуміло спілкуватися із іншими таким чином, щоби їм повірили. Успіх прихильний до осіб, які не бояться працювати і йти до кінця.
Молодих варто зацікавлювати – вони динамічні, часто непоступливі, активні і вразливі на правду. Їх так просто не обведеш навколо пальця, справедливість для них є дуже важливою. Звісно, їм можна заборонити довго сидіти в інтернеті, але це ніколи ні до чого не приведе, якщо ми не запропонуємо якоїсь цікавої для них альтернативи. Ми як дорослі ніколи й нічого не доб’ємося, якщо не будемо до них прислухатися, якщо вони не почнуть нам довіряти, а довіра – це вже неабиякий успіх!
Мультима, мультимедійна журналістика та редакційна колегія стали базовими елементами для організації
загальноукраїнського конкурсу з молодіжної журналістики «Mammedia: Свобода». Протягом 1-20 жовтня 2012 року для організованих молодіжних к
оманд у Вінниці, Дніпропетровську, Кременчуці, Луганську, Львові, Сімферополі, Сумах, Чернівцях та інших містах України тренери-аніматори партнерських організацій Фундації Нові Медіа провели тренінги з е-журналістики, на яких молодь ближче познайомилася із практичною журналістикою, торкнулася питань журналістської етики, систематичної редакційної праці і звісно ж – ситуації свободи слова. Наступним етапом було творче опрацювання заданих тем у власне видання мультими на платформі mammedia.com.ua.
48 команд = 48 газеток = 570 учнів віком 15-18 років. А вже 11-20 листопада відбулось голосування за найкращу електронну газетку і таким чином виявились переможці конкурсу.

Загалом
у конкурсі проголосувало понад 35 тисяч осіб, а
переможцями стали учні Вінницької школи-гімназії №2, набравши більше ніж 13 тисяч голосів.
Друге місце вибороли
учні Луганської гімназії №52, а
третє взяли
команди інформаційно-творчого колективу «Статус», школи №9 із міста Кременчук та Полтавського ліцею ім. А.С. Макаренка. А от
26 листопада 2012 року в Інституті Міжнародних Відносин Київського Національного Університету ім. Тараса Шевченка
відбулося нагородження переможців конкурсу під час дебатів та телемосту із Варшавою під назвою «Свобода ЗМІ, свобода у ЗМІ та розвиток громадянського суспільства. Польський та український досвід». Підсумовуючи розмірковування про бачення свободи слова очима молодих, краще наведу коментарі переможців:
«Спливла деяка особливість, що є аксіомою всіх проектів, незалежно від їх масштабу — чим менше часу до презентації, тим більше ставало роботи. Останні три дні ми працювали по 25 годин на добу над оформленням та обробкою номеру. Ми йшли до кінця попри все — день тижня, пору доби, погоду, здоров’я, особисті плани, школу, додаткові заняття… Такі собі, по суті, «універсальні солдати». Я не можу сказати, що марно згаяла час, адже я займалася у тій сфері, що подобається, що потім знадобиться. Випуск мультимедійної газети — величезний плюс для членів команди. Ми стали ще на рівень ближче до, так би мовити, ідеалу. Навіть якщо працюєш каменярем, потрібно у свою роботу вкладати душу, щоб створити якусь нематеріальну для себе користь у відповідь» - Кристина Сенченко, учениця Вінницької гімназії №2.
«Ми сподівались здобути нові знання з журналістики і наші сподівання здійснились. Для мене, як керівника шкільної газети (а я вчитель інформатики і не філолог), тренінг розширив кругозір у написанні та оформленні статей. Завжди цікаво впроваджувати якісь нові технології, програмні продукти у навчанні та позакласній роботі і цей проект, під час оформлення мультими на сайті, зіграв для інших учнів школи дуже великий мотиваційний момент» - Вікторія Харитонова, вчителька Луганської гімназії №52.
«Командою нашого ліцею, яка була ретельно підготовлена, була видана газета під назвою «ПОЛІТ». У підсумку ми стали третіми, хоча впродовж голосування тримали першість. Організована робота редколегії, підтримка викладачів, допомога студентів – допомогла досягти такого успіху» - Михайло Сиротко, головний редактор, учень Полтавського ліцею ім. А.С. Макаренка.
Організатори проекту:
Фундація Нові Медіа, Мережа Центрів Європейської Інформації, ЛМГО «Інститут політичних технологій». Проект співфінансований у рамках програми польського співробітництва для розвитку Міністерства закордонних Справ Республіки Польща у 2012 році -програма «Підтримка Демократії».
Микола Шпаковський,
координатор проекту «Mammedia: Свобода» в Україні