Головна Про Мережу Анонси Новини Галереї Партнери Каталог Контакти

Головна » Новини » Екологічне житло, велодоріжки, економія на освітленні

Екологічне житло, велодоріжки, економія на освітленні
Дбайливе ставлення до природи увійшло у французів у моду
«Прокинувся – приведи до ладу і свою планету». Ці слова Маленького Принца з роману Сент-Екзюпері ми пам’ятаємо, але, на жаль, не всі робимо, як він. Міста потопають у смітті, добралося воно і до чистих колись лісів, озер...
Турбує це не лише українців, а й мешканців більш розвинених країн Європи. Їхній досвід може бути корисним і для нас. Наприклад, у Франції дотримання екологічних вимог стало частиною національної та регіональної політики, навіть учні шкіл вивчають на уроках екологічний етикет.
Міста поринуть у темряву
Дбайливе ставлення до природних ресурсів і довкілля вже стало у французів нормою. Це стосується, зокрема, розумного підходу до витрат води та електрики, що є законом для всіх. Французи спеціально встановлюють низькі ванни, щоб не використовувати «зайву» воду. І, звичайно ж, не залишають кран увімкненим, захопившись телепередачею. До речі, за кубометр води в цій країні доводиться платити доволі багато, тож марнотратним бути просто невигідно.
Що стосується електроенергії, то заради економії та боротьби за чистоту довкілля влада Франції вирішила відключити нічне підсвічування нежитлових будівель. Уже з червня цього року їх власники повинні будуть вимикати освітлення після першої ночі. Щоправда, виняток зробили для нічних кафе, ресторанів, клубів... Як і раніше, будуть освітлені місця, де вирує життя. Наприклад, Єлисейські поля в Парижі, а також основні пам'ятки країни, зокрема й Ейфелева вежа. Тішитимуть яскравими вогнями міста в різдвяні та інші свята.
Звичайно, не всім подобаються такі ініціативи урядовців, але до порушників влада обіцяє застосовувати чималі штрафи. Тим, хто буде залишати світло на роботі, доведеться заплатити по 750 євро за кожну таку ніч.
Водночас, фінансисти підрахували, що новий закон дасть Франції щорічну економію в 200 мільйонів євро та дозволить зберегти повітря від 250 тисяч тонн парникових газів.
«Зелені» маршрути для 800 тисяч роверистів
Турбота про довкілля, а водночас – і про власне здоров’я, сприяє тому, що все більше французів прагнуть зробити свої будинки екологічно чистими. Влада ж надає безвідсотковий кредит громадянам, аби ті мали змогу облаштувати по-новому своє житло. Зокрема, людям рекомендують встановлювати екологічно чисті опалювальні котли, замінити покрівлю й вікна, аби не витрачати зайву електроенергію на обігрів оселі. У результаті ще й утримання будинку стає набагато дешевшим.
Останнім часом у Франції розвинувся особливий вид подорожей – екотуризм. Мандрівникам пропонують зупинятися у готелях, де дотримують норм із раціонального використання води й обмеження шкідливих викидів.
А ще по всій країні облаштовують «зелені» маршрути для любителів двоколісного транспорту. Одним із яскравих прикладів є 800-кілометрова дорога «Вздовж Луари на велосипеді». Вона проходить біля русла найдовшої річки Франції, береги якої славляться своїми природними й архітектруними багатствами. Понад 800 тисяч роверистів, третина яких є іноземцями, проїжджають щороку по цьому маршруту.
Замість поліетиленових пакетів – паперові
Допомагає французам дбати про екологію також багаторазове використання побутових речей. Вони обирають серветки з тканини, паперові пакети замість поліетиленових, відмовляються від одноразового посуду. Це незвично й не одразу може сподобатися. Але у Франції багато говорять про екологію. Наприклад, нагадують, що традиційні поліетиленові пакети практично не розкладаються в природніх умовах, на це піде не одна сотня років. Тож багато французів проявляють виняткову розсудливість, навіть якщо доводиться платити більше.
Варто повчитися українцям і грамотній утилізації домашніх відходів. Сортуванням сміття у Франції займаються самі громадяни, не вважаючи це заняття непристойним. Так, у різні контейнери, які розташовані поруч з будинками, вони поміщають папір, скло, ганчірки. Після відповідного сортування все це, як правило, піддають вторинній переробці.
Завдяки цьому сміття отримує друге життя. Наприклад, з відходів пластику виготовляють матеріали для будівництва і навіть наповнювач для пуховиків. Позначку «виготовлено із вторинної сировини» можна побачити і на паперових пакетах, рушниках, килимках для занять йогою. І така продукція коштує набагато дешевше.
А от за викидання сміття у невстановленому місці суворо карають, тож вулиці міст – чисті й доглянуті. Також поширені у Франції спеціальні пункти, які приймають використані батарейки, електронну апаратуру та інші подібні вироби, які містять чимало шкідливих для довкілля речовин.
Виставка зі... сміття
Загалом, екологія у Франції увійшла в моду. І про це добре знають молоді дизайнери, які, що називається, вигадують свої ідеї на ходу.
Сьогодні люди, не соромлячись, купують квитки на виставки з інсталяціями зі сміття. Добре відомий у світі мистецтва француз Бернард Пра. Фотографії його творінь дуже активно скуповують на аукціонах. З вигляду творчість Бернарда - це лише гора яскравих пакетів від чіпсів, пластикового посуду, банок і ганчірок. Але якщо відійти трохи далі від цих світлин, то можна розгледіти портрети відомих людей - Далі, Ейнштейна, Мерилін Монро, Че Гевари...
Такі інсталяції нагадують людям про необхідність дбайливо та економно ставитися до природи. Адже дотримання екологічних вимог покращує життя кожного з нас. Як свідчить досвід Франції, долучитися до збереження довкілля не так складно. Тож давайте вчитися самим і вчити дітей берегти природу і думати про майбутнє, не забруднюючи навколишнє середовище.
Антоніна КОЛЯДА.

Матеріал підготовлено за сприяння проекту «Українські студії європейської журналістики» за підтримки МФ «Відродження».
Розділ: Новини Переглядів: 2084 | Розміщено: 14 листопада 2013


Останні публікації

17.10.16

Демократичні механізми взаємодії місцевої влади і громадськості: досвід Європи, США та України

27.05.16

Польські експерти готові допомогти українським колегам у реалізації інфраструктурних проектів

27.05.16

Представники Латвії та Польщі розповіли про виклики для дрібних сільгоспвиробників в країнах ЄС

27.05.16

Конкурс карикатур торкнувся тем корупції, децентралізації, нової поліції

18.05.16

Бібліотеки в умовах децентралізації: виклики та перспективи

22.04.16

Спланована Кампанія відзначення Днів Європи в Україні -2016 «RE-ФОРМУЮСЬ Європейцем!»

24.03.16

Проведено засідання Ради Мережі Центрів європейської інформації

27.05.15

Підсумки Кампанії «Дні Європи в Україні – 2015»

03.05.15

Мережа центрів європейської інформації України розпочала Кампанію «Дні Європи в Україні -2015»

29.04.15

"Важливо не якою мовою говорить людина, а які в неї цінності"

Радимо прочитати

За підтримки:
Copyright © 2010 Мережа центрів європейської інформації України
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :