Головна Про Мережу Анонси Новини Галереї Партнери Каталог Контакти

Головна » Новини » А як у них? Поліцейські у Франції: за найменше порушення закону позбавляють посади

А як у них? Поліцейські у Франції: за найменше порушення закону позбавляють посади
Нині в Україні активно обговорюють роботу міліції. Через злочини, скоєні правоохоронцями, тих часто-густо бояться не менше, аніж бандитів. Лише 1% українців повністю довіряє міліції. Про це свідчать результати дослідження Інституту соціології НАН України. Водночас, у розвинених європейських державах прості мешканці абсолютно не бояться правоохоронців. Наприклад, у Франції, яка пишається своїми демократичними традиціями, їх роботу підтримує понад 60% населення. Поліція цієї країни, уявлення про яку в нас помилково склалося за комедіями Луї де Фюнеса, сьогодні є однією з найкраще організованих служб громадської безпеки Європи. І в багатьох випадках, коли доводиться мати справу з людьми у погонах, українці можуть лише позаздрити французам. Закон – однаковий для всіх
Французькі поліцейські – це 150 тисяч осіб, які покликані забезпечувати, як це сформульовано в республіканської конституції, «одне з невід'ємних прав людини – її безпеку».
Діяльність правоохоронців у цій державі суворо регламентована. Наприклад, їм заборонено, навіть маючи на руках відповідний прокурорський мандат, проникати в житло громадян з 11 вечора до 6 годин ранку або затримувати будь-кого при перевірці документів більш ніж на чотири години.
Французькі поліцейські діють, слідуючи строго за інструкціями, і щодо колег. За найменше порушення закону – позбавляють посад. Показовий випадок недавно стався з 46-річним служителем порядку, який перевищив швидкість на автостраді, розігнавшись до 176 км/год на ділянці, де допускається всього 110. У порушника відразу ж забрали права. Загалом, суть в тому, що закон діє однаково для всіх, незважаючи на звання і статус людини.
Крім того, у французьких поліцейських є свій кодекс поведінки, порушення якого несумісне зі службою. Також за роботою поліції уважно стежить парламент, який може з власної ініціативи створювати слідчі комісії з того чи іншого приводу.
Державтоінспекція – найдавніша у світі
Взагалі, правоохоронна структура, якою французи можуть по праву пишатися, складається з трьох елементів. Найбільшою є Служба національної поліції, підпорядкована МВС. Менш розгалужена – всього 18 тисяч дільничних – муніципальна поліція, якою керує місцева влада. Також є жандармерія, що перебуває під контролем міністра оборони.
Цікаво, що французька жандармерія – це ще й найдавніша у світі діюча служба охорони безпеки руху. Створили її тоді, коли головною загрозою на дорогах були не порушники-водії, а бандити, які грабували мандрівників. Саме для боротьби з ними ще в 1337 році у Франції з'явився спеціальний військовий підрозділ, який підкорявся радникові короля.
Сьогодні порядок на дорогах підтримують і жандармерія, і цивільна поліція. Як і в більшості країн світу, французькі автоінспектори не мають права безпосередньо штрафувати порушників, тому в їх обов'язки входить лише виписування штрафних квитанцій.
А от всіма силовими акціями займаються так звані CRS – підрозділи республіканської безпеки – на кшталт нашого «Беркута» чи «Сокола». Вони слідкують за порядком на великих фестивалях, спортивних матчах, офіційних заходах… До 1984 року підрозділи поліції надавали навіть термінову допомогу при нещасних випадках. Правоохоронців викликали при пологах, серцевих нападах. Тепер ця функція перейшла до пожежників.
Є у Франції й особливий вид охоронців порядку – поліція моралі, яка контролює дотримання моральних норм у громадських місцях. Наприклад, торік був розроблений спеціальний дрес-код для відпочиваючих. Купальники тепер дозволені тільки на пляжі. Порушникам загрожує великий штраф до 4 тисяч євро або навіть тюремний термін.
Потрапити на службу – велика удача
У кожного народу є свої прізвиська для поліцейських, у Франції їх називають «poulet» – курами. За однією з версій, почалося це відтоді, як паризьке поліцейське управління займало місце колишнього пташиного ринку. Незважаючи на іронічну назву, чимало цивільних французів зовсім не проти також одягнути форму. А причина цього – статус державного службовця, що дає гарантовану зайнятість аж до цілком пристойної пенсії. Але для цього треба пройти суворий відбір. Кандидат повинен бути віком від 18 до 35 років, мати хорошу фізичну підготовку. Раніше обов'язковою умовою був також ріст: тих , у кого менше 1,6 метра, до конкурсу не допускали. Але недавно це скасували, тож серед поліцейських з'явилися невисокі французи та француженки .
Крім цього, приймальна комісія проводить розслідування моральних якостей кандидата. У тих, хто мав проблеми із законом, шанси стати поліцейським дорівнюють нулю. Під час співбесід з психологами також виявляють, наскільки претендент здатний протистояти стресам. Якщо кандидат пройшов усі перевірки, то його на рік зараховують в одну з поліцейських шкіл.
Особливістю французької поліції є велика кількість жінок. Двері для прекрасної статі поліція цієї держави відчинила на початку 70- х років минуло століття. Нині жінки працюють нарівні з чоловікамі: розслідують кримінальні справи, розшукують злочинців, патрулюють вулиці. Чимало з них є комісарами, займають керівні посади.
Проте, жінкам набагато складніше поєднуваті роботу правоохоронця з родинними обов'язками. У багатьох з тих, які досягли висот у службі, особисте життя не таке блискуче, як кар'єра.
Важко уявити в Україні...
Незважаючи на те, що ще за правління президента Ніколя Саркозі опозиція почала критикувати розширення функцій поліції, мешканців інших країн, навпаки, дивує демократичність французьких охоронців порядку. Ось що розповів на одному з інтернет-форумів відвідувач вечірнього феєрверк-шоу в Каннах: «Народу зібралося багато, під'їхали і поліцейські машини. Невдовзі кілька людей, втомлених стояти, сіли на капот поліцейської машини і продовжували спокійно дивитися шоу. Поліція ніяк не відреагувала! На моє здивування товариш, який живе у Франції вже років десять, не менш здивовано сказав: «А що такого, вони ж нічого не ламають».
Хтось може подібне уявити у нас, в Україні?..
Антоніна КОЛЯДА.

Матеріал підготовлено за сприяння проекту «Українські студії європейської журналістики» за підтримки МФ «Відродження».
Розділ: Новини Переглядів: 1324 | Розміщено: 14 листопада 2013


Останні публікації

17.10.16

Демократичні механізми взаємодії місцевої влади і громадськості: досвід Європи, США та України

27.05.16

Польські експерти готові допомогти українським колегам у реалізації інфраструктурних проектів

27.05.16

Представники Латвії та Польщі розповіли про виклики для дрібних сільгоспвиробників в країнах ЄС

27.05.16

Конкурс карикатур торкнувся тем корупції, децентралізації, нової поліції

18.05.16

Бібліотеки в умовах децентралізації: виклики та перспективи

22.04.16

Спланована Кампанія відзначення Днів Європи в Україні -2016 «RE-ФОРМУЮСЬ Європейцем!»

24.03.16

Проведено засідання Ради Мережі Центрів європейської інформації

27.05.15

Підсумки Кампанії «Дні Європи в Україні – 2015»

03.05.15

Мережа центрів європейської інформації України розпочала Кампанію «Дні Європи в Україні -2015»

29.04.15

"Важливо не якою мовою говорить людина, а які в неї цінності"

Радимо прочитати

За підтримки:
Copyright © 2010 Мережа центрів європейської інформації України
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :